VSG25A Vector Signal Generator
The VSG25A is a 100 MHz to 2.5 GHz vector signal generator, featuring a 12-bit I/Q baseband arbitrary waveform generator which can be clocked at virtually any frequency from 54 kHz to 180 MHz, and includes a 4096×16 bit pattern buffer for built-in or custom modulation.
The VSG25A hardware features a 12-bit I/Q baseband arbitrary waveform generator which can be clocked at virtually any frequency from 54 kHz to 180 MHz, and includes a 4096×16 bit pattern buffer for built-in or custom modulation.
The VSG25A vector signal generator does have some limitations. The pattern buffer is small and cannot be upgraded. There is no reconstruction filter on the I/Q baseband, resulting in out-of-band spurious signals, and there is a single 2.7 GHz low pass filter on the RF output, so 3rd harmonics below 3.6 GHz may need to be filtered externally. If these are not show-stoppers for you, the VSG25A is an unbeatable value.
- CW: 100 MHz to 2.5 GHz, -40 dBm to +10 dBm
- Unspecified operation down to 80 MHz, or -70 dBm to +13 dBm
- AM / FM: 30 Hz to 40 MHz modulation rates, sine, triangle, square, ramp
- Pulse: 6 ns to 25 ms width, 12 ns to 1 second period
- Multi-tone: Up to 1023 tones with optional center notch
- Use random phase + notch for Noise Power Ratio testing
- Use parabolic phase for best signal / noise
- PSK: BPSK, DBPSK, QPSK, OQPSK, DQPSK, π/4 DQPSK, 8-PSK, D8PSK, 16-PSK
- 4k to 45M symbols per second
- Optional raised cosine, root raised cosine filtering
- Up to 512 symbols, streamed continuously in a loop
- Binary symbol editor features 1-click insertion of PN7 / PN9 sequences
- QAM: QAM-16, QAM-64, QAM-256 (same features as PSK)
- ASK / FSK: 4k to 45M symbols per second
- Optional Gaussian filtering
- Up to 512 symbols, streamed continuously in a loop
- Sweep
- Arbitrary Custom Modulation
- Load a CSV file with I and Q values, specify center frequency, amplitude, pattern length (up to 2048), pattern period (up to 65535), and clock rate.
| Mode | VSG25A |
| Frequency Range | 100 MHz to 2.5 GHz (useable down to 80 MHz) |
| Frequency Resolution | <1 Hz |
| Timebase | Accuracy (excluding temperature drift): ± 5 ppm / year • Temperature Drift: typically -0.2 ppm / °C. • Adjustable to ± 1 ppm |
| Amplitude | • CW Absolute Amplitude Accuracy: -40 to +10 dBm, ± 1.5 dB |
| Dac Clock/Sample Rate | • 53.333 kHz to 180 MHz |
| Typical SSB Phase Noise (1 GHz) | Offset Frequency dBc/Hz typical • 100 Hz -68 • 1 kHz -88 • 10 kHz -102 • 100 kHz -105 • 1 MHz -132 |
| AM/FM | • Modulation Rate: 30 Hz to 40 MHz • AM THD: < 1% • FM THD: < 0.1% (0.01% typical) |
| Pulse | • Pulse width: 6 ns to 25 ms • Duty cycle minimum: 0.00025% (pulse period ≤1.0 s) • Duty cycle maximum 99.9% (“"off" time > 6 ns) • On / off ratio > 45 dB (typically 60 dB) |
| Multi-Tone | • Tone count, 2 to 1023 with optional center notch • Tone spacing: 1 kHz to 10 MHz • Tone Phase Relationship: parabolic or random |
| Operating Temperature | Standard 32°F to 122°F (0°C to +50°C) |
| Size and Weight | • 5.5" x 2.25" x 1.0" (140mm x 57mm x 25mm)• 0.5 lb. (227 gm) |
| Power Consumption | • 2 Watt (typ) |
| Interface | USB 2.0 |
| System Requirements | Windows Operating System, x64_86 architecture |