The Signal Hound TG44A is a 10 Hz to 4.4 GHz tracking generator which works with your SA44B to measure filters, attenuators, amplifiers and more! It is compact, simple to use, and an effective troubleshooting tool for general lab use, engineering students, ham radio enthusiasts, and electronics hobbyists.
Features
- RF Frequency Range: 100 kHz to 12.4 GHz
- Wide dynamic range: -151 dBm to +10 dBm
- Resolution bandwidths (RBW) of 0.1 Hz to 250 KHz and 6 MHz
- 6 MHz RBW available as an analog IF output centered at 63 MHz
- Corresponds to U.S. analog / digital TV Channel 3
- 6 MHz RBW available as an analog IF output centered at 63 MHz
- Includes a High Dynamic Range Measuring Receiver
- 0.25 dB relative accuracy
- 0 dBm to -125 dBm, 100 kHz to 1 GHz
- 0 dBm to -115 dBm, 1 GHz to 4 GHz
- Adjustable digital audio filters
- Accurate AM and FM measurements
- No external power supply needed – draws power from a dual USB cable
- Powerful Digital Signal Processing happens on the PC
- Software and Hardware included for one low price
- Additional Third-Party Software Packages are available
- Write your own software with our free Application Programming Interface (API)
- I/Q Data up to a 240 KHz bandwidth
- Frequency Sweeps up to 140 MHz per second
- Compatible with Windows 7/8/10 32-bit and 64-bit operating systems.
- AM and FM Demodulation Measurements
- USB 2.0 communications at 480 MBPS
- Demodulates AM/FM/SSB/CW audio in real-time
- Automation capability using our API
- Measures 8 inches long
- Weighs 12 ounces
| Mode | TG44A |
| Frequency Range | 10 Hz to 4.4 GHz |
| Frequency Accuracy | • ±1 ppm |
| Amplitude Range | • -30 dBm to -10 dBm |
| Absolute Amplitude Accuracy | • ±2.0 dB |
| Amplitude Steps | • 1 dB |
| Harmonics | • Typically < -10 dBc |
| Operating Temperature | Standard 68°F to 77°F (+20°C to +25°C) |
| Size and Weight | • 7.65" x 3.18" x 1.18" (194mm x 81mm x 30mm) • 0.6 lb. (272 gm) |
| Power Consumption | • 2 Watts (typ) |
| Interface | USB 2.0 |
| System Requirements | Windows |