HL9502 Broadband Integrated Balun
The HL9502 is an ultra-broadband 180° signal splitter and combiner with integrated components such as DC blocks and bias tees. These devices offer excellent amplitude and phase match over an industry-best bandwidth of 500 kHz to 26.5 GHz.
This ROHS-compliant product is suitable for use in 112 Gbps PAM4 communications systems, high-speed analog-to-digital conversion, frequency response testing for differential devices, and many other applications.
| Mode | HL9502 Balun |
| Bandwidth | 500 kHz to 26.5 GHz |
| Amplitude Match | ± 0.1 dB |
| Phase Match | ± 4 degrees, f = 20 GHz |
| Capacitance | 47 nF, all ports (opt. -DDD) |
| Breakdown Voltage | 30 V |
| Insertion Loss | 6 dB nominal |
| Connectors | SMA; 1x jack input, 2x jack output |
| RoHS Compliant | Yes |
| REACH Compliant | Yes |