HL9401 Broadband Balun
The HL9401 ultra-broadband balun offers flat insertion loss and exceptional amplitude and phase match up to 20 GHz.
This ROHS-compliant product is optimized for use in high-speed analog-to-digital conversion, differential signal generation, harmonic distortion minimization, and pulse inversion.
| Mode | HL9401 Balun |
| Bandwidth | 100 MHz to 20 GHz |
| Amplitude Match | ± 0.1 dB, typical |
| Phase Match | ± 2-3 degrees, f = 10 GHz |
| Insertion Loss | 6 dB nominal 7.5 dB max |
| Connectors | SMA; 1x jack input, 2x jack output |
| RoHS Compliant | Yes |
| REACH Compliant | Yes |