HL9407 Broadband Balun
The HL9407 is an ultra-broadband 180° signal splitter and combiner that offers excellent amplitude and phase match over an industry-best bandwidth of 500 kHz to 67 GHz.
This ROHS-compliant product is suitable for use in 112 Gbps PAM4 communications systems, high-speed analog-to-digital conversion, frequency response testing for differential devices, and many other applications.
| Mode | HL9407 Balun |
| Bandwidth | 500 kHz to 67 GHz |
| Amplitude Match | ± 0.1 dB, f ≤ 50 GHz ± 0.25 dB, f > 50 GHz |
| Phase Match | ± 4 degrees, f = 20 GHz ± 8 degrees, f = 40 GHz |
| Insertion Loss | 6 dB nominal |
| Connectors | 1.85 mm; 1x jack input, 2x jack output |
| RoHS Compliant | Yes |
| REACH Compliant | Yes |