HL9447 Broadband Bias Tee
The HL9447 is an ultra-broadband bias tee with a maximum insertion loss of 1.55 dB from 35 kHz to 67 GHz.
These devices block any existing DC signal and allows for the insertion of a DC bias current into a circuit with minimal perturbation of the impedance of a 50 ohm transmission line.
These devices can be used for biasing amplifiers, lasers, optical modulators, and other devices.
| Mode | HL9447 |
| Bandwidth | 160 kHz to 67 GHz (opt. -11) 200 kHz to 67 GHz (opt. -30) |
| Amplitude Match | ± 0.1 dB, f ≤ 67 GHz (opt. -M) |
| Phase Match | ± 4 degrees, f = 40 GHz (opt. -M) |
| Insertion Loss | < 1.55 dB, nominal, f ≤ 67 GHz |
| Return Loss | > 15 dB, f ≤ 35 GHz > 10 dB, 35 GHz < f ≤ 67 GHz |
| Max Current | 175 mA |
| Connectors | SMA |
| RoHS Compliant | Yes |
| REACH Compliant | Yes |