HL8447 Broadband Kelvin Bias Tee
The HL8447 is an ultra-broadband Kelvin bias tee including a sense port, with a maximum insertion loss of 1.75 dB from 35 kHz to 67 GHz.
A typical bias tee allows for insertion of a DC bias current into a circuit with minimal perturbation of a 50 Ω transmission line, but can suffer measurement errors due to voltage drop across the DC coil.
A Kelvin bias tee is designed for applications where both DC and RF signals are applied to the Device under Test (DUT) and precision DC measurements are required. It eliminates DC biasing errors as the sense coil allows accurate measurement of the DC voltage applied across the DUT.
| Mode | HL8447 |
| Bandwidth | 50 kHz to 67 GHz (opt. -11) 85 kHz to 67 GHz (opt. -30) |
| Amplitude Match | ± 0.2 dB, f ≤ 67 GHz (opt. -M) |
| Phase Match | ± 4 degrees, f = 40 GHz (opt. -M) |
| Insertion Loss | < 1.75 dB, nominal, f ≤ 67 GHz |
| Return Loss | > 15 dB, f ≤ 35 GHz > 10 dB, 35 GHz < f ≤ 67 GHz |
| Max Current | 175 mA |
| Connectors | 1.85 mm |
| RoHS Compliant | Yes |
| REACH Compliant | Yes |