HL9538 Broadband DC Blocking Adapter
The HL9538 is an ultra-broadband DC blocking adapter between series (1.0 mm to 1.85 mm) with a typical insertion loss of < 2 dB throughout the specified bandwidth range.
Incorporating both the DC block and the series adapter into a single device removes interfaces which improves overall system performance.
The DC block will remove DC bias from the input signal to prevent damage to DC-sensitive devices or equipment.
| Mode | HL9538 |
| Bandwidth | 160 kHz to 95 GHz (opt. -11) 200 kHz to 95 GHz (opt. -30) |
| Amplitude Match | ± 0.1 dB, f ≤ 95 GHz (opt. -M) |
| Phase Match | ± 4 degrees, f = 40 GHz (opt. -M) |
| Insertion Loss | < 2 dB, nominal, f ≤ 95 GHz |
| Connectors | 1.0 mm Port 1, 1.85mm Port 2 |
| RoHS Compliant | Yes |
| REACH Compliant | Yes |