HL9438 Broadband DC Block
The HL9438 is an ultra-broadband DC Block with a typical insertion loss of < 2 dB to 95 GHz.
The DC block will remove DC bias from the input signal to prevent damage to DC-sensitive devices or equipment.
These devices are suitable for use in 112 Gbps PAM4 communications systems, optical communication systems, high-speed data systems, level shifting, cascading, and interfacing between devices with incompatible DC operating points.
| Mode | HL9438 |
| Bandwidth | 160 kHz to 95 GHz(opt. -11) 280 kHz to 95 GHz(opt. -30) |
| Amplitude Match | ± 0.1 dB, f ≤ 95 GHz (opt. -M) |
| Phase Match | ± 4 degrees, f = 40 GHz (opt. -M) |
| Insertion Loss | < 2 dB, nominal, f ≤ 95 GHz |
| Connectors | 1.0 mm |
| RoHS Compliant | Yes |
| REACH Compliant | Yes |