HL8435 Broadband DC Block
The HL8435 is an ultra-broadband DC Block with a typical insertion loss of < 1.5 dB throughout the specified bandwidth range.
The DC block will remove DC bias from the input signal to prevent damage to DC-sensitive devices or equipment.
These devices are suitable for use in 112 Gbps PAM4 communications systems, optical communication systems, high-speed data systems, level shifting, cascading, and interfacing between devices with incompatible DC operating points.
| Mode | HL8435 |
| Bandwidth | 7 kHz to 50 GHz |
| Amplitude Match | ± 0.1 dB, f ≤ 50 GHz (opt. -M) |
| Phase Match | ± 4 degrees, f = 40 GHz (opt. -M) |
| Capacitance | 100 nF or 220 nF |
| Insertion Loss | < 1.5 dB, nominal, f ≤ 50 GHz |
| Connectors | 2.4 mm |
| RoHS Compliant | Yes |
| REACH Compliant | Yes |