HL8334 Broadband DC Block
The HL8334 is an ultra-broadband DC Block with a typical insertion loss of <0.75 dB throughout the specified bandwidth range.
The DC block will remove DC bias from the input signal to prevent damage to DC-sensitive devices or equipment.
These devices are suitable for use in 112 Gbps PAM4 communications systems, optical communication systems, high-speed data systems, level shifting, cascading, and interfacing between devices with incompatible DC operating points.
| Mode | HL8334 |
| Bandwidth | 2 kHz to 40 GHz (opt. -2200) 7 kHz to 40 GHz (opt. -220, -220-HV) |
| Amplitude Match | ± 0.1 dB, f ≤ 40 GHz (opt. -M) |
| Phase Match | ± 4 degrees, f = 40 GHz (opt. -M) |
| Capacitance | 220 nF (opt. -220, -220-HV) 2200 nF (opt. -2200) |
| Insertion Loss | < 0.75 dB, nominal, f ≤ 40 GHz (opt. -220, -220-HV) < 1.25 dB, nominal, f ≤ 40 GHz (opt. -2200) |
| Connectors | 2.92 mm |
| RoHS Compliant | Yes |
| REACH Compliant | Yes |