HL5897 Ultra-Broadband Linear Amplifier
The HL5887 is an ultrabroadband, linear amplifier and data driver that demonstrates exceptional gain flatness over a typical bandwidth of 48 kHz to 63 GHz.
This amplifier is optimized as a data driver to amplify signals with a minimum amount of eye distortion. This is ideal for use as a linear gain block in applications
such as fiber optic receiver channels or 112 Gbps PAM4 signaling.
| Mode | HL5897 |
| Bandwidth | 48 kHz to 63 GHz |
| Small Signal Gain | 14 dB |
| Return Loss | 10 dB, input 10 dB, output |
| Max Power Out | 17.3 dBm |
| Temperature Limitst | 10° to +50° C, operating case temp. |
| RoHS Compliant | Yes |
| REACH Compliant | Yes |