HL5877 Broadband Limiting Amplifier
The HL5877 is an ultra-broadband, thermally-compensated limiting amplifier. The HL5877 demonstrates exceptional input sensitivity, allowing amplification of very small input signals while responding with a limited range of output amplitude.
The HL5877 allows user control of both output amplitude and eye pattern crossing point.
| Mode | HL5877 |
| Bandwidth | 35 kHz to 24 GHz |
| Small Signal Gain | 27 dB |
| Amplitude Deviation | ± 2.5%, 0° to +60° C |
| Return Loss | 10 dB, input & output |
| Connectors | 2.92mm (K) jack input, 2.92mm (K) plug output Other configurations available at additional cost |
| XP Deviation | ± 2%, 0° to +60° C |
| Temperature Limits | 0° to +60° C, operating |
| RoHS Compliant | Yes |
| REACH Compliant | Yes |