HL9572 Broadband Resistive 4-Way Power Divider
The HL9572 is a 12 dB, 4-way power divider that provides outstanding amplitude and phase symmetrical power division from DC to 26.5 GHz.
This ROHS-compliant product is designed using multiple three-resistor networks resulting in outputs that are nominally attenuated to 12 dB, and all ports are impedance-matched to 50 Ohms when the ports are terminated.
They are suitable for use in 112 Gbps PAM4 communications systems, high-speed analog-to-digital conversion, frequency response testing for differential devices, and many other applications.
| Mode | HL9572 |
| Bandwidth | DC to 26.5 GHz |
| Amplitude Match | ± 0.5 dB |
| Phase Match | ± 4 degrees, f = 20 GHz ± 8 degrees, f = 40 GHz |
| Insertion Loss | 12 dB |
| Connectors | SMA; 5x jack |
| RoHS Compliant | Yes |
| REACH Compliant | Yes |