HL9677 Broadband Wilkinson Power Divider
The HL9677 is a 2-way Wilkinson power divider that provides outstanding amplitude and in-phase power division or combining from 1 GHz to beyond 67 GHz.
This ROHS-compliant product is designed using concatenated quarter-wavelength transformers resulting in low loss outputs that are ideally attenuated to 3 dB, when all ports are impedance-matched to 50 Ohms.
The advantage of a Wilkinson power divider is the high isolation between the output ports that is extremely advantageous in power combining applications.
Applications include test and measurement, high-speed data communications, and power combining.
| Mode | HL9677 |
| Bandwidth | 1GHz to 67 GHz |
| Amplitude Match | ± 0.5 dB |
| Phase Match | ± 1°, f ≤ 50 GHz ± 2°, f > 50 GHz |
| Insertion Loss | 4 dB |
| Connectors | 1.85 mm; 3x jack |
| RoHS Compliant | Yes |
| REACH Compliant | Yes |