HL9462 Broadband Z-matched Pick-off Tee
The HL9462 Broadband Z-matched Pick-off Tee, available as either matched pairs (opt. -M) or individual devices (opt. -U), offers flat frequency response from DC to 26.5 GHz on both the thru pick-off lines.
It is suitable as a trigger source with minimum perturbation of the thru signal path. Digital oscilloscope applications include pre-scaler triggering, synchronization, and clock/data recovery.
| Mode | HL9469 |
| Bandwidth | DC to 26.5 GHz, thru and pick-off lines |
| Amplitude Match (opt. -M) | ± 0.1 dB |
| Phase Match(opt. -M) | ± 2°, f = 10 GHz ± 5°, f = 20 GHz |
| Insertion Loss | 3.5 ± 0.5 dB, thru line 10.5 ± 1 dB, pick-off line |
| Return Loss | > 15 dB, thru line > 20 dB, pick-off line |
| Group Delay | ≈ 130 ps, thru line (opt. -JJJ) ≈ 110 ps, thru line (opt. -JPJ) ≈ 140 ps, pick-off line (all opts.) |
| Connectors | SMA jack, all ports (opt. -JJJ) SMA jack, Thru 1 and Pick-off; SMA plug, Thru 2 (opt. -JPJ) |
| Unit Dimensions | 31.24 x 22.86 x 13.59 mm (1.23″ x 0.90″ x 0.54″) |
| RoHS Compliant | Yes |
| REACH Compliant | Yes |