HL9345 Broadband DC Feeder
The HL9345 is an ultra-broadband DC feeder with a typical insertion loss of 2.5 dB from 13 kHz to 50 GHz.
A DC feeder functions similarly to a bias tee, but without a DC blocking capacitor on the RF input.
The HL9345 allows for the insertion of a DC bias current or voltage onto the RF circuit path with minimal perturbation of the impedance of a 50 ohm transmission line.
These devices can be used for biasing amplifiers, lasers, optical modulators, and other devices.
| Mode | HL9345 |
| Bandwidth | 13 kHz to 50 GHz |
| Amplitude Match | ± 0.2 dB, f ≤ 50 GHz (opt. -M) |
| Phase Match | ± 4 degrees, f = 40 GHz (opt. -M) |
| Insertion Loss | < 1.5 dB, typical, f ≤ 50 GHz |
| Return Loss | > 15 dB, f ≤ 45 GHz > 10 dB, 45 GHz < f ≤ 50 GHz |
| Max Current | 175 mA |
| Connectors | 2.4 mm |
| RoHS Compliant | Yes |
| REACH Compliant | Yes |