HL2204 High-speed Signal Path Analyzer
The HL2204 Signal Path Analyzer™ measures TDR, TDT, return loss, and insertion loss in high-speed interconnects, cables, and PCB traces.
With a fast 35 ps rise time and robust software controls, these instruments provide a cost-effective alternative to traditional benchtop test systems.
| Mode | HL2204 |
| Number of channels | 2 differential pairs / 4 single-ended |
| Typical Rise Time | 35 ps |
| Time Base | 75 ns (15 m test range) |
| Insertion Loss | to 5 GHz |
| Return Loss | to 5 GHz |
| Interface | USB-powered and -controlled |
| Software | XTDR (Windows only) with lifetime upgrades |
| Unit Dimensions | 5.41″ x 2.44″ x 1.48″ |
| Weight | 8.4 oz. |