LDA-302P-HN USB Digital Attenuator
The LDA-302P-HN Lab Brick USB programmable 50 Ohm digital attenuator has an input power of up to +33 dBm, and offers frequency coverage of 10 to 3,000 MHz. It has an attenuation range of 31.5 dB and a step size of 0.5 dB. The unit is powered and controlled by USB connection to a PC or self-powered hub, and is programmable for fixed attenuation or swept attenuation ramps directly from the included graphical user interface (GUI) software.
Features
- Programmable fixed or swept attenuation
- Programmable attenuation profiles
- Up to 2 Watts input power
- 31.5 dB Attenuation range
- 0.5 dB Attenuation step size
- N Type Connectors
| Mode | LDA-302P-HN |
| Freq. Min | 10 MHz |
| Freq. Max | 3000 MHz |
| Impedance | 50Ω |
| Channels | 1 |
| Attenuation Range | 31.5dB |
| Step Size | 0.5dB |
| Max Input | +33dB |
| Insertion Loss | 5dB |
| Attenuation Accuracy Typ. | 1dB |
| Switching Speed Typ. | 2us |
| Connectors | USB |