LDA-602EH USB High Resolution Digital Attenuator
The LDA-602EH Lab Brick USB programmable 50 Ohm high resolution digital attenuator has an input power of up to +28 dBm, and offers frequency coverage of 200 to 6,000 MHz. It has an attenuation range of 120 dB and a step size of 0.1 dB. The unit is powered and controlled by USB connection to a PC or self-powered hub, and is programmable for fixed attenuation or swept attenuation ramps directly from the included graphical user interface (GUI) software.
Features
- Programmable fixed or swept attenuation
- Programmable attenuation profiles
- 120 dB Attenuation range
- 0.1 dB Attenuation step size
- SMA Connectors
| Mode | LDA-602EH |
| Freq. Min | 200 MHz |
| Freq. Max | 6000 MHz |
| Impedance | 50Ω |
| Channels | 1 |
| Attenuation Range | 120dB |
| Step Size | 0.1dB |
| Max Input | +28dB |
| Insertion Loss | 6.5dB |
| Attenuation Accuracy Typ. | 0.5dB |
| Switching Speed Typ. | 15us |
| Connectors | USB |