LDA-133 High Resolution Digital Attenuator
The Lab Brick LDA series of Digital Attenuators bring affordability, functionality, reliability and simplicity to the microwave test bench. The LDA products range from 6 MHz to 20 GHz with input level tolerance to 2 Watts and step size as small as 0.1 dB. Lab Bricks use a native USB HID interface to avoid the difficulties inherent in using older serial or IEEE-488 interfaces implemented over USB. As a result, Lab Brick users can get to work faster without having to install kernel level drivers, and Lab Brick devices can be easily used on any system that supports USB HID devices, including low cost embedded computers using Linux or similar operating systems.
Features
- Reliable and Repeatable solid state digital attenuation
- Includes Windows GUI and SDK, macOS GUI and SDK, Linux SDK, LabVIEW driver, Python examples and more
- Programmable attenuation ramp and fading profiles
- Operate multiple devices directly from a PC or self powered hub
- Easily portable USB powered device
- Sized to fit into a single rack unit for ATE applications
| Mode | LDA-133 |
| Freq. Min | 10 MHz |
| Freq. Max | 13000 MHz |
| Impedance | 50Ω |
| Channels | 1 |
| Attenuation Range | 63dB |
| Step Size | 0.5dB |
| Max Input | +22dB |
| Insertion Loss | 8dB |
| Attenuation Accuracy Typ. | 1.5dB |
| Switching Speed Typ. | 50ns |
| Connectors | USB |