LDA-403 Frequency High Resolution Digital Attenuator
The Lab Brick LDA series of Digital Attenuators bring affordability, functionality, reliability, and simplicity to the microwave test bench. The LDA products range from 10 MHz to 40 GHz with input level tolerance to 2 Watts and step size as small as 0.1 dB.
The Lab Brick LDA series of Digital Attenuators bring affordability, functionality, reliability, and simplicity to the microwave test bench. The LDA products range from 10 MHz to 40 GHz with input level tolerance to 2 Watts and step size as small as 0.1 dB.
The LDA-403 offers both USB and Ethernet interfaces. The USB port uses a native HID interface to avoid the difficulties inherent in using older serial or IEEE-488 interfaces implemented over USB. As a result, Lab Brick users can get to work faster without having to install kernel level drivers, and Lab Brick devices can be easily used on any system that supports USB HID devices, including low-cost embedded computers using Linux or similar operating systems. The Ethernet interface is configurable for Static IP or DHCP with the ability to assign the HTTP port for extra security.
The LDA-403 Digital Attenuator is a bidirectional, 50 Ohm step attenuator. The LDA-403 provides attenuation control from 0.1 to 40 GHz with a step size of 0.5 dB. The attenuators are easily programmable for fixed attenuation, swept attenuation ramps and fading profiles directly from the included Graphical User Interface (GUI) or webUI. Alternatively, Vaunix supplies LabVIEW drivers, Windows API DLL files, macOS DYLIB files, Linux drivers, Python examples, and more for users wishing to develop their own interface. Multiple LDA-403 units can be powered and controlled through a single connection to a PC by linking the expansion bus of the attenuators.
Features
- Reliable and Repeatable solid state digital attenuation
- Includes Windows GUI and SDK, macOS GUI and SDK, Linux SDK, LabVIEW driver, Python examples and more
- Programmable attenuation ramp and fading profiles
- Operate multiple devices directly from a PC or self-powered hub
- Easily portable USB powered device
- USB and Ethernet control interfaces
| Mode | LDA-402 |
| Freq. Min | 100 MHz |
| Freq. Max | 40000 MHz |
| Impedance | 50Ω |
| Channels | 1 |
| Attenuation Range | 31.5dB |
| Step Size | 0.5dB |
| Max Input | +15/24dB |
| Insertion Loss | 9.5dB |
| Attenuation Accuracy Typ. | 2dB |
| Switching Speed Typ. | 35ns |
| Connectors | USB/Ethernet |