LDA-906V-8 USB Programmable Digital Attenuator
The LDA906V-8 Digital Attenuator is a highly accurate, bidirectional, 8-channel step attenuator. It provides calibrated attenuation from 200 to 6000 MHz with an amazing step size of 0.1 dB and typical accuracy <0.25 dB over 90 dB of control range. This Digital Attenuator is an easily portable USB powered device and is sized to fit into a single rack unit for ATE applications. It can be used with WiMAX, 3G, 4G, 5G, LTE, DVB and microwave radio fading simulators as well as in engineering and production test labs.
Features
- Reliable and Repeatable solid state digital attenuation
- Includes Windows GUI and SDK, macOS GUI and SDK, Linux SDK, LabVIEW driver, Python examples and more
- Programmable attenuation ramp and fading profiles
- Operate multiple devices directly from a PC or self powered hub
- Easily portable USB powered device
- Sized to fit into a single rack unit for ATE applications
| Mode | LDA-906V-8 |
| Freq. Min | 200 MHz |
| Freq. Max | 6000 MHz |
| Impedance | 50Ω |
| Channels | 8 |
| Attenuation Range | 90dB |
| Step Size | 0.1dB |
| Max Input | +28dB |
| Insertion Loss | 5dB |
| Attenuation Accuracy Typ. | 0.25dB |
| Switching Speed Typ. | 15us |
| Connectors | USB |