Compact SG12000L Features:
- Calibrated adjustable output power covering the full frequency band
- Internal harmonic-filtering
- Native frequency-sweeping support
- USB powered and controlled
- Phase control from 0 to 360 degrees with 1.0-degree resolution
- Internal 10MHz reference source
- External reference frequency input with auto-detection (10 MHz MCX)
- Programmable input trigger port (MCX)
- Professional industry standard SCPI command support
- Front user control buttons (frequency, power, output enable…)
- Bright OLED display
- Sturdy all-aluminum black enclosure
- Standard Ethernet port
- Intuitive PC control software (included)
- Extremely compact size
| Mode | SG12000L |
| Calibrated frequency range | 100MHz – 12GHz |
| Extended frequency range | 20MHz – 13GHz |
| Calibrated power level range | -25dBm to+14dBm |
| Uncalibrated power level range | -30dBm to +15dBm typical |
| Harmonic content (0.5-12GHz) | < -25dBc typical |
| Frequency step size | 2Hz |
| Phase noise at 6GHz | < -90dBc @ 10KHz offset |
| Power input | 5V Standard USB-C (1.25A) |
| Output impedance | 50 Ohm |
| 10MHz TCXO reference source stability | ±280PPB |
| RF connector | Gold 18GHz SMA |
| Dimensions | 2.75″ x 1.25″ x 3.15″ |