SG22000L 22GHz Wideband Microwave Generator
The incredibly compact SG22000L Microwave Signal Generator delivers the widest frequency coverage on the market for its size and price. The single output band covers the ENTIRE range of 60 to 22000+ MHz. Output power is calibrated between -5 and +13dBm with < 0.1dB resolution.
SG22000L Device Features:
- Calibrated output power (high resolution)
- High frequency sub-harmonic filtering
- Output signal phase control
- Frequency-sweeping support (no PC needed once configured)
- External reference frequency input (MCX port – 10MHz)
- Basic pulse modulation support
- Internal / external auto-detect reference
- Professional industry standard SCPI command support
- Front frequency user frequency step buttons
- Front-mounted bright OLED display
- Sturdy all-aluminum black enclosure
- Simple and free PC control software
- No extra drivers needed for automated PC control
- Multi-purpose programmable trigger input port (MCX)
- Standard Ethernet port
- Output Impedance: 50 Ohm
- RF Connectors: 26GHz-rated premium microwave SMA
Common RF Applications:
- Automated testing environments
- Satellite Communications Testing
- General RF Lab use
- Flexible LO sourcing
- Antenna design
- EMC Testing
- KU-Band Development
- Production verification and testing
- Educational / university lab use
- Aerospace / Defense Research
| Mode | SG22000L |
| Frequency tuning range | 60MHz to 22GHz (24GHz at reduced performance) |
| Calibrated power output (full bandwidth) | -5 to +13dBm (0.1dB resolution) |
| Typical uncalibrated power (0-10GHz) | -10 to +15dBm |
| Typical uncalibrated power (10-18GHz) | -7 to +15dBm |
| Typical uncalibrated power (18-22GHz) | -5 to +13dBm |
| Typical harmonic levels | < -25dBc |
| Worse-case harmonic levels | -10dBc |
| Phase Noise | 6GHz @ 10KHz offset: -97dBc/Hz |
| Phase Noise | 12GHz @ 10KHz offset: -93dBc/Hz |
| Phase Noise | 18GHz @ 10KHz offset: -90dBc/Hz |
| Min frequency step size | 10Hz |
| Phase shifting resolution | 1 degree |
| Dimensions | 2.75″ x 1.25″ x 4.15″ |
| Input Voltage | 5V @ 1.20A(USB-C) |
| Internal Reference | 10MHz ±280PPB TCXO |