SG30000PRO 30GHz Premium Signal Generator
A low-harmonic, low-noise, wideband microwave generator up to 30GHz.
This PRO version of our 30GHz model offers a single multi-band RF output port, harmonic filtering, an oven-controlled frequency reference, and more robust output level control than the standard SG30000L.
SG30000PRO REV 13 (Q32025) Device Features:
- Ultra-low-noise 100MHz VCXO locked to internal OCXO or external 10MHz reference
- Internal 10MHz precision oven-controlled oscillator reference (±10PPB stability)
- Compact powder-coated laser-etched enclosure
- External dedicated sweep trigger port (MCX)
- No-host-needed portable frequency sweeping support
- Precision 2.4mm (50GHz rated) output port (2.92mm Adapter Link)
- Ethernet remote operation (DHCP default, static IP config)
- Windows control software included (USB & Network enabled)
- SCPI command aware via USB-C virtual COM port for remote control
- Front controls and bright OLED display for stand-alone usage
- Completely powered from Dual USB-C, no DC adapter required!
Common RF Applications:
- Automated testing environments
- General RF lab use
- Flexible LO sourcing
- Antenna design
- EMC testing
- Production verification and test setups
- Educational / university lab use
- Aerospace / Defense Research
- 802.11n development / Testing
- Ku-band satellite link testing
- X-band radar applications
- Ka-band development
- Up-converting and down-converting
- Line of sight link testing
- Wireless infrastructure design
- Transponder verification
- 5G testing
- mm wave technology
| Mode | SG30000PRO REV13 |
| RF output covering | 0.05 – 30GHz (single output port) |
| Calibrated power control (LF – 20Ghz) | -40dBm to +15dBm |
| Calibrated power control (20 – 30GHz) | -20dBm to +15dBm |
| Uncalibrated extended output power | -50 to +17dBm typical |
| Calibrated power (LF-20GHz) absolute accuracy | ±1.0dB typical |
| Calibrated power (20-30GHz) absolute accuracy | ±1.5dB typical |
| Digital attenuator step size | 0.5dB |
| Variable attenuator resolution (vernier control) | ~0.05dB |
| Output phase control | 1 degree resolution |
| Internal wideband harmonic filtering matrix | 500MHz – 30GHz |
| Typical harmonic levels | < -30dBc |
| Excellent phase noise | -92dBc @ 20GHz @ 10KHz offset |
| Extremely small frequency step size | 2Hz |