SG4400L 4.4GHz RF Signal Generator
The DS Instruments SG4400L compact RF Signal Generator enables users to generate a high quality RF signal easily and at low cost. The output covers 35 to 4400 MHz. The produced wave is fully synthesized using modern fractional N synthesis. The step size of the RF output varies from a maximum of ~2.5KHz to less than 25Hz , depending on band of operation.
SG4400L (Rev 19-2025) Features:
- New internal harmonic-filtering (upgraded 2025Q3)
- High-resolution adjustable RF signal output power
- New more-robust output amplifier
- Flexible frequency-sweeping support
- Lower phase-noise than SG6000L
- Internal 10MHz reference source
- External reference input auto-detection
- Professional industry-standard SCPI command support
- Front user control buttons
- Front-mounted bright OLED display
- Sturdy all-aluminum powder-coated black enclosure
- Friendly and simple PC control software
- Standard Ethernet port now included!
| Mode | SG4400L |
| Frequency Range | 35-4400MHz |
| Power Output Range (calibrated steps) | -25dBm to +15dBm |
| Power Output Range (uncalibrated vernier) | -30 to +17dBm Typ. |
| Power Output Range (uncalibrated vernier) | -30dBc |
| Phase Noise @ 4.4GHz | -82dBc @ 10KHz offset |
| Power control resolution | 0.25dB steps & 0.1dB variable |
| Internal 10MHz reference stability | ±2.5PPM TCXO |
| Dimensions | 2.75″ x 1.25″ x 2.15″ |
| Input Voltage | 5V standard USB-C |
| Output Impedance | 50 Ohm |
| RF Output Port | Premium 18GHz SMA |
| 10MHz Reference Port | MCX |