SG40000L 40GHz Compact Signal Generator
Introducing the SG40000L, our latest portable and affordable high-frequency signal generator!
DS Instrument’s new high-frequency microwave signal generator has been released! This new standard version offers the same low-noise performance of the SG40000PRO, but without the low band output and upgraded internal reference source.
SG40000L Standard 40GHz Device Features:
- Ultra-low-noise 100MHz VCXO locked to internal TCXO or external 10MHz reference
- Internal precision high-frequency reference source (±280PPB 10MHz)
- Calibrated power absolute accuracy: < ±2.0dB (typical)
- MCX input for 10MHz clock source
- Compact powder-coated laser-etched enclosure
- Precision 2.4mm output connector
- Ethernet remote operation (DHCP)
- Windows control software included (USB & Network enabled)
- SCPI command aware via USB-C virtual COM port for remote control
- Front controls and bright OLED display for stand-alone usage
- Completely powered from USB-C, no DC adapter required!
| Mode | SG40000L |
| Output frequency range covering | 20-41GHz |
| Power output level range (calibrated) | -13dBm to +13dBm |
| Power output level range (uncalibrated) | -15dBm to +15dBm (typical) |
| Excellent phase noise | < -89dBc @ 40GHz @ 10KHz offset |
| Power level resolution | 0.5dB steps & vernier (< ~0.1dB) |
| Sub-harmonic levels | < -20dBc typical |
| Extremely small frequency step size | 2 Hz |