SG40000PRO 40GHz Premium Signal Generator
Introducing the SG40000PRO, our highest-performance device yet!
After years of development DS Instrument’s new ultra-compact microwave signal generator has been released. The PRO version offers full-band frequency coverage down to 100MHz, a more stable frequency reference, and more robust DC input options than the standard SG40000L.
SG40000PRO Rev 10 (2025Q3) Device Features:
- Ultra-low-noise 100MHz VCXO locked to internal OCXO or external 10MHz reference
- Internal 10MHz precision oven-controlled oscillator reference (±10PPB stability)
- Compact powder-coated laser-etched enclosure
- External dedicated trigger input port (MCX)
- No-host-needed portable frequency sweeping support
- Basic output pulsing support
- Ethernet remote operation (DHCP default, static IP config)
- Windows control software included (USB & Network enabled)
- SCPI command aware via USB-C virtual COM port for remote control
- Front controls and bright OLED display for stand-alone usage
- Completely powered from Dual USB-C, no DC adapter required!
| Mode | SG40000PRO |
| Total RF range covering | 0.1-41GHz |
| Band 1 (SMA) | 0.1 至 20GHz |
| Band 2 (2.4mm) | 20 至 40GHz |
| Calibrated power control Band 1 (LF – 20Ghz) | -20dBm to +15dBm |
| Calibrated power control Band 2 (20 – 40GHz) | -13dBm to +15dBm |
| Uncalibrated max power | +16dBm typical |
| Harmonic content | < -25dBc typical |
| Digital attenuator step size | 0.5dB |
| Variable attenuator resolution (vernier control) | ~0.05dB |
| Excellent phase noise | -90dBc @ 40GHz @ 10KHz offset |
| Extremely small frequency step size | 2Hz |
| Phase control | 1 degree resolution |
| Calibrated power (LF-20GHz band) absolute accuracy | ±1.0dB typical |
| Calibrated power (20-40GHz band) absolute accuracy | ±2.0dB typical |