SG6000L 6GHz Compact Signal Generator
The DS Instruments SG6000L ultra-compact RF Signal Generator continues to set the industry standard in affordable and portable RF Signal Generation. The SG6000L enables users to generate a high quality RF signal easily and at extremely low cost without need for a host PC.
SG6000L (Rev 19) 2024 Signal Generator Features:
- Stand-alone and USB remote operation
- Internal harmonic filtering (new for 2024!)
- Up to 6GHz output frequency
- Adjustable output power (Step & Variable)
- Industry-standard SCPI command support
- Internal ±2.5PPM TCXO 10MHz reference
- Front user frequency step buttons
- Frequency-sweeping support
- Front-mounted bright OLED display
- Sturdy black all-aluminum enclosure
- Simple Windows control GUI
- Low voltage monitor
- Powered from standard USB-C like a smartphone
- Easy to interface with all software packages (Matlab, python, android, linux, ios…)
| Mode | SG600L |
| Frequency Range | 24-6000MHz |
| Calibrated power output range | -22dBm to +15dBm |
| Typical uncalibrated range | -30dBm to +17dBm |
| Typical harmonic levels (0.3-6GHz) | -35dBc |
| Phase Noise at 6GHz | -72dBc @ 10KHz offset |
| Internal Attenuator (digital) | 32dB (64x 0.5dB Steps |
| Internal Attenuator (variable) | ~20dB (10 bit DAC) |
| Dimensions | 2.75″ x 1.25″ x 2.15″ |
| Input Voltage | 5V Standard USB Type C |
| Typical current requirement | 0.50A |
| Output Impedance | 50 Ohm |
| RF Connector | SMA |
| 10MHz reference input port | MCX |