SG6000X Dual 6GHz Signal Generator
The DS Instruments SG6000X dual-channel RF Signal Generator continues to set the industry standard in affordable ultra-compact RF Signal Generation. The SG6000X enables users to generate two separate RF signals easily and at extremely low cost without need for a host PC.
SG6000X Features:
- Two completely independent signal source channels
- Stand-alone and USB remote operation
- Wide output frequency range
- Phase shifting supported on both channels
- Adjustable output power (Independent Step & Variable)
- Industry-standard SCPI command support
- Internal temperature-compensated frequency reference source
- External 10MHz MCX reference input port
- Front user frequency step buttons
- Front-mounted bright OLED display
- Sturdy all-aluminum enclosure
- Simple Windows control GUI
- Powered from standard USB Type-C (similar to a smartphone)
- Internal usb power supply noise filtering
- Easy to interface with all software packages (Matlab, python, android, linux, ios…)
- Standard Ethernet now included (Q2 2025)
| Mode | SG6000X |
| Frequency range | 24-6000MHz |
| Calibrated power output range | -18dBm to +13dBm |
| Extended power output range | -25dBm to +15dBm |
| Phase Noise | -74dBc @ 10KHz offset |
| Internal Attenuator (digital) | 64x 0.5dB Steps |
| Internal Attenuator (variable) | ~20dB (12 bit DAC) |
| Dimensions | 2.75″ x 1.25″ x 3.15″ |
| Power Input | 5V USB Type-C (1.25A) |
| Output Impedance | 2X Premium gold microwave SMA |
| RF Connectors | SMA |
| Internal shared reference clock | 10MHz TCXO(±2.5PPM) |