SG6000F (2025 Rev7) Features:
- New more robust output amplifier
- Phase control support
- Active harmonic filtering (full-band)
- External sweep trigger input (MCX)
- Stand-alone and USB remote operation
- Adjustable calibrated output power
- Industry-standard SCPI command support
- Internal 10MHz reference source
- Front user frequency step buttons
- Native on-device frequency-sweeping support
- Front-mounted bright OLED display
- Simple Windows control GUI
- Powered from standard USB Type-C
- Standard Ethernet with DHCP or static IP
- Easy to interface with all software packages (.NET, Matlab, python, android, linux…)
| Mode | SG6000F |
| Frequency Range | 25-6000MHz |
| Calibrated Power Output | -25dBm to +13dBm |
| Harmonic Levels | <-32dBc (25MHz-6GHz) |
| Phase Noise | -74dBc @ 10KHz offset |
| Internal Attenuator (digital) | 64 x (0.25dB) Steps |
| Internal Attenuator (variable) | ~15dB (12 bit DAC) |
| Dimensions | 2.75″ x 1.25″ x 3.15″ |
| Power Input | 5V @ 0.75A max |
| Internal 10MHz TCXO reference stability | ±2.5PPM |
| Reference frequency connector | MCX |
| Trigger input specs | MCX connector, active low, 0-5V |
| Output Impedance | 50 Ohm |
| RF Connector | SMA |