SG22000PRO Low-Noise 22GHz Sig-Gen
A high-performance 50MHz to 24GHz programmable USB microwave signal generator.
After years of development DS Instrument’s updated low-noise premium signal generator has been released! Offering lower phase noise, a wider frequency range, and more robust output level control than the standard SG22000.
- Single multi-band SMA RF output port
- Low-noise internal 100MHz VCXO locked to 10MHz reference
- Ultra-stable internal ±10PPB oven-controlled 10MHz reference clock
- External reference inputs: 10MHz, 100MHz (MCX ports)
- Ethernet & USB remote operation
- Windows control software included (USB & Network enabled)
- SCPI command aware via USB virtual COM port for remote control
- Front controls and bright OLED display for stand-alone usage
- Dual USB-C inputs for power flexibility
- Programmable trigger input (MCX port)
| Mode | SG22000PRO |
| Calibrated RF output covering | 0.1-22GHz |
| Calibrated power range (0-13GHz) | -40 to+15dBm |
| Calibrated power range (13-22GHz) | -25 to+15dBm |
| Uncalibrated power range | -40 to +17dBm typical |
| Upgraded harmonic filtering | from 500MHz to 22GHz |
| Typical highest harmonic level | <-25dBc |
| Output phase control | 0 to 360 degrees in 1.0-degree steps |
| Power output level resolution | 0.50dB steps & ~0.05dB vernier control |
| Calibrated power output accuracy | ±1.0dB typical |
| Low phase noise | -92dBc @ 20GHz @ 10KHz offset |
| Frequency change settle time | 2-5ms |
| Low spurious content | < -75dBc typ. |
| Ultra-compact rugged aluminum case | 4.15″ x 1.25″ x 5.25″ |