Premium SG12000PRO Microwave Generator Features:
- 13GHz+ maximum output frequency
- Internal wideband harmonic filtering matrix
- Ultra-low phase noise
- Stand-alone and USB remote operation
- Tiny frequency step size
- Adjustable output power (>60dB Range) (Step & Variable)
- Industry-standard SCPI command support
- Internal ultra-low-noise 100MHz & 10MHz reference sources
- Front user frequency step buttons
- List and Scan frequency-sweeping functionality
- Phase control support
- Front-mounted bright OLED display
- Simple Windows control GUI
- Powered from standard USB-C
- Easy to interface with any software packages (.NET, Matlab, python, android, linux…)
- Ethernet now included as standard!
| Mode | SG12000PRO |
| Calibrated frequency range | 50-12500MHz |
| Extended frequency range | 20-14000MHz |
| Calibrated power output range | -40dBm to +15dBm |
| Extended power output range | -50dBm to +17dBm typical |
| Highest harmonic level | -35dBc typical |
| Phase noise at 12GHz | -94dBc @ 10KHz offset |
| Typical frequency step size | 1Hz |
| Phase control resolution | 1 degree |
| Harmonic filtering bandwidth | 300MHz – 12.5GHz |
| Calibrated power step size (0-6GHz) | 0.25dB |
| Calibrated power step size (6-13GHz) | 0.50dB |
| Uncalibrated power adjustment increment (0-13GHz) | 0.05dB typical |
| Frequency change settle time | 2-5mS |
| Dimensions | 2.75″ x 1.25″ x 5.15″ |
| Input Voltage | 5V Standard USB-C (1.50A max) |
| Output Impedance | 50 Ohm |
| RF Connector | Premium gold 18GHz microwave SMA |