SG6000PRO PureSine RF Generator
The DS Instruments SG6000PRO RF Signal Generator continues to set the industry standard in affordable ultra-compact Signal Generation. The SG6000PRO provides a pure low-harmonic signal unlike most other compact signal generators. This fully-synthesized, modern fractional-N synthesis device covers 7.1GHz to 20MHz.
- Active harmonic filtering for a low-distortion output waveform
- Low phase noise for sensitive applications
- Stand-alone and USB remote operation
- Output signal phase control (1-degree steps)
- Up to 7.1GHz output frequency
- Adjustable output power with both steps and variable tune
- Industry-standard SCPI command support
- Internal ultra-low phase-noise 100MHz reference
- External 10MHz reference frequency input port (MCX)
- Sweep trigger input port (MCX)
- Tiny frequency step size (2Hz)
- Front user control buttons for frequency and power levels
- Frequency-sweeping support (list & scan)
- Front-mounted bright OLED display
- Simple Windows control GUI
- Powered from standard USB-C
- Easy to interface with all software packages (.NET, Matlab, python, android, linux…)
- No extra drivers required for all common host systems
- Code examples provided for automated control
- Standard Ethernet
| Mode | SG600PRO |
| Extended output frequency range | 20-7100 MHz |
| Calibrated output frequency range | 50-6500MHz |
| Device power output range | -40 to +16 dBm (calibrated) |
| Phase noise at 6GHz | -98dBc @ 10KHz offset |
| Frequency adjustment step size | 2Hz |
| Highest harmonic level | -45dBc typical |
| Internal attenuator (digital) | 64dB (250 x 0.25dB Steps) |
| Internal attenuator (variable) | ~15dB (10 bit DAC) |
| Dimensions | 2.75″ x 1.25″ x 4.15″ |
| Input voltage | 5V Standard USB-C |
| Output impedance | 50 Ohm |
| RF connector | SMA |
| Internal 10MHz TCXO reference source | ±280PPB |