HL9479 Broadband Resistive Power Divider
The HL9479 is a 6 dB power divider that provides outstanding amplitude and phase symmetrical power division from DC to 110 GHz.
This ROHS-compliant product is designed using a three-resistor network resulting in outputs that are nominally attenuated to 6 dB, and all ports are impedance-matched to 50 Ohms when the ports are terminated.
They are suitable for use in 224 Gbps PAM4 communications systems, high-speed analog-to-digital conversion, frequency response testing for differential devices, and many other applications.
| Mode | HL9479 |
| Bandwidth | DC to 110 GHz |
| Amplitude Match | ± 0.3 dB, DC < f ≤ 50 GHz ± 0.5 dB, 50 < f ≤ 80 GHz ± 1.0 dB, 80 < f ≤ 110 GHz |
| Phase Match | ± 5°, DC < f ≤ 50 GHz ± 10°, 50 < f ≤ 80 GHz ± 10°, 80 < f ≤ 110 GHz |
| Insertion Loss | 6 dB |
| Connectors | 1.0 mm; 3x jack |
| RoHS Compliant | Yes |
| REACH Compliant | Yes |