HL9472 Broadband Resistive Power Divider
The HL9472 is a 6 dB power divider that provides outstanding amplitude and phase symmetrical power division from DC to 26.5 GHz.
This ROHS-compliant product is designed using a three-resistor network resulting in outputs that are nominally attenuated to 6 dB, and all ports are impedance-matched to 50 Ohms when the ports are terminated.
They are suitable for use in 112 Gbps PAM4 communications systems, high-speed analog-to-digital conversion, frequency response testing for differential devices, and many other applications.
| Mode | HL9472 |
| Bandwidth | DC to 26.5 GHz |
| Amplitude Match | ± 0.1 dB |
| Phase Match | ± 4 degrees, f = 20 GHz ± 8 degrees, f = 40 GHz |
| Insertion Loss | 6 dB |
| Connectors | SMA; 3x jack |
| RoHS Compliant | Yes |
| REACH Compliant | Yes |