HL9674 Broadband Wilkinson Power Divider
The HL9674 is a 2-way Wilkinson power divider that provides outstanding amplitude and in-phase power division or combining from 1 GHz to 40 GHz.
This ROHS-compliant product is designed using concatenated quarter-wavelength transformers resulting in low loss outputs that are ideally attenuated to 3 dB, when all ports are impedance-matched to 50 Ohms.
The advantage of a Wilkinson power divider is the high isolation between the output ports that is extremely advantageous in power combining applications.
| Mode | HL9674 |
| Bandwidth | 1GHz to 40 GHz |
| Amplitude Match | ± 0.5 dB |
| Phase Match | ± 1°, f ≤ 40 GHz |
| Insertion Loss | 4 dB |
| Connectors | 2.92 mm; 3x jack |
| RoHS Compliant | Yes |
| REACH Compliant | Yes |